State of the Internet – raport Akamai

0

Firma Akamai, zarządzająca znaczną częścią ruchu w światowej sieci internetowej, dokonała analizy globalnej łączności ruchu związanego z atakami w internecie oraz wykorzystania łączności szerokopasmowej. Najnowszy raport wskazuje wiele ciekawych wyników, dotyczących wykorzystania pasma, ataków czy internetu mobilnego. Średnia globalna prędkość połączenia zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o 23 procent, osiągając 2,1 Mb/s.

Akamai Technologies szacuje, iż w pierwszym kwartale 2011 r. do internetowej platformy Akamai podłączone były ponad 584 miliony unikatowych adresów IP z 237 regionów. Było to o 5,2 proc. więcej adresów IP w porównaniu z czwartym kwartałem 2010 r. i o 20 proc. więcej adresów w porównaniu z tym samym kwartałem zeszłego roku.

Podobnie jak w raporcie za zeszły kwartał, dziesięć pierwszych regionów odpowiadało za niemal 70 proc. łącznej liczby adresów IP, co świadczy o tym, że większość unikatowych adresów IP jest skupiona we względnie małej liczbie obszarów geograficznych. W pierwszej dziesiątce pojawiły się Włochy z kwartalnym wzrostem o wysokości 11 proc., a wypadła z niej Kanada.

Łączność mobilna i wykorzystanie pasma

W pierwszym kwartale 2011 r. średnia zmierzona prędkość połączenia znanych dostawców usług mobilnych z całego świata wahała się od ponad 6 Mb/s do 163 kb/s. Raport zidentyfikował też nowego dostawcę usług, który w pierwszym kwartale 2011 r. zapewniał najwyższą średnią prędkość połączenia mobilnego, spychając na drugie miejsce najszybszego dostawcę poprzedniego kwartału.

Dane na temat wykorzystania pasma wskazują, że w pierwszym kwartale 2011 r. klienci 7 proc. badanych dostawców zużywali średnio 1 GB miesięcznie na platformie Akamai. Klienci 73 proc. badanych dostawców pobrali średnio 100 MB treści z platformy Akamai, a klienci pozostałych 20 proc. dostawców zużyli mniej niż 100 MB.

W rezultacie zapowiedzianego niedawno partnerstwa firm Akamai i Ericsson raport uwzględnia teraz dane gromadzone według dostawcy sprzętu. Ogółem, w pierwszym kwartale ruch mobilny związany z transmisją danych zwiększył się o 130 proc. w ujęciu rocznym i obecnie ponad dwukrotnie przewyższa ruch głosowy.

Ruch związany z atakami

Najnowsze dane z pierwszego kwartału 2011 r. pokazują znaczną zmianę odnośnie źródeł ataków. Szczególnie godne uwagi jest to, że Myanmar nie tylko po raz pierwszy pojawił się na liście, ale zajął pierwsze miejsce, generując w tym okresie 13 proc. ruchu związanego z atakami. Ponadto Stany Zjednoczone przesunęły się z miejsca 5. na 2. i odpowiadały za 10 proc. zaobserwowanego globalnego ruchu związanego z atakami. Rosja spadła na 4. miejsce, generując 7 proc. zaobserwowanego globalnego ruchu związanego z atakami, o 10 proc. mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem. Jeśli chodzi o ataki, które pochodziły z sieci mobilnych, Włochy pozostały na pierwszym miejscu i w pierwszym kwartale odpowiadały za 25 proc. zaobserwowanego ruchu związanego z atakami.

100 najszybszych miast na świecie

W pierwszym kwartale 2011 r. analiza 100 najszybszych miast na świecie, oparta na średniej prędkości połączenia, ujawniła następujące fakty:

  • Listę zdominowały miasta azjatyckie, w tym 61 miast japońskich, 5 miast południowokoreańskich oraz Hong Kong.
  • Lyse w Norwegii jest najszybszym miastem w Europie (33. miejsce w pierwszej setce).
  • Na listę trafiło 18 miast ze Stanów Zjednoczonych, przy czym najszybsze spośród nich było Riverside w Kalifornii (39. miejsce w pierwszej setce).

Zanik łączności wąskopasmowej

Jeśli chodzi o połączenia wąskopasmowe (połączenia z Akamai z prędkością mniejszą niż 256 kb/s), raport pokazuje, że globalny udział łączności wąskopasmowej zmniejszył się o 15 proc. w pierwszym kwartale 2011 r. Tylko 3,3 proc. wszystkich połączeń z Akamai zostało nawiązanych z prędkościami wąskopasmowymi. Najniższy udział łączności wąskopasmowej (0,3 proc.) miała Francja.

Pełna treść raportu oraz starsze publikacje można znaleźć pod adresem http://www.akamai.com/stateoftheinternet/

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ