Spam w maju 2011: Cel – darmowe gry online

0

Kaspersky Lab opublikował badanie dotyczące spamu w maju 2011 r. W porównaniu z poprzednim miesiącem ilość spamu w ruchu pocztowym wzrosła o 2,1 punktu procentowego i wyniosła średnio 80,8% wszystkich wiadomości e-mail. Spadkowi liczby wiadomości phishingowych towarzyszył wzrost udziału w ruchu pocztowym spamu zawierającego szkodliwe programy.

W maju spamerzy wykorzystywali do oszukiwania użytkowników – tradycyjnie – aktualne gorące tematy. W szczególności zanotowano wzrost liczby wiadomości wykorzystujących temat śmierci Osamy bin Ladena. Zawierały one szkodliwe pliki oraz odsyłacze do legalnego oprogramowania.

Według analiz Kaspersky Lab, wiadomość o śmierci najbardziej poszukiwanego terrorysty została również użyta w tzw. spamie nigeryjskim. Jak zwykle oszuści żądali wpłaty niewielkiej sumy pieniędzy, obiecując zwrot znacznie większej kwoty w przyszłości. Warto wspomnieć, że często zamiast tradycyjnej prośby o „pomoc”, użytkownicy byli zastraszani. Grożono, że ich konta zostaną zablokowane ze względu na podejrzenie o powiązania z terrorystami. W maju znacznie zmniejszyła się za to – z 3% do 2,3% – ilość spamu pochodzącego z Polski. W rezultacie Polska spadła z 10 na 12 miejsce rankingu największych źródeł niechcianych wiadomości e-mail.

Gry online coraz bardziej atrakcyjnym celem dla phisherów
Najbardziej widoczne zmiany dotyczą rankingu usług sieciowych, których użytkownicy są najczęściej atakowani przez phisherów. Celem 4,67% wszystkich działań cyberprzestępczych tego typu była kradzież haseł do popularnej darmowej gry online RuneScape. W rezultacie gra ta zadebiutowała na liście, zajmując od razu 3 miejsce i wyprzedzając World of Warcraft, najpopularniejszą grę online na świecie. Wygląda na to, że dane fanów gry RuneScape są dla cyberprzestępców atrakcyjniejsze nawet od informacji dotyczących użytkowników Facebooka. Ciągle jednak niekwestionowanym liderem tego rankingu pozostaje system płatności internetowej PayPal.

10 usług sieciowych będących najczęstszym celem ataków phishingowych, maj 2011

Szkodliwe programy w wiadomościach spamowych: kradzież danych osobistych i fałszywe programy antywirusowe
W maju Rosja stała się światowym liderem w liczbie szkodliwych programów wykrywanych w wiadomościach e-mail. Stany Zjednoczone, które uprzednio zajmowały pierwsze miejsce, teraz znalazły się na drugiej pozycji: liczba zainfekowanych e-maili wysyłanych do amerykańskich użytkowników spadła o 3,5 punktu procentowego. Najczęściej rozsyłanym w e-mailach szkodliwym programem był trojan Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Robaki pocztowe (takie jak Email-Worm.Win32.Mydoom.m, Email-Worm.Win32.Bagle.gt i Email-Worm.Win32.NetSky.q) ponownie zajęły wysokie miejsca w rankingu. Na liście pojawiły się także dwa nowe trojany z rodziny Trojan-Downloader.Win32.FraudLoad. Szkodniki te instalują na komputerze fałszywe oprogramowanie antywirusowe.

Pełny raport Kaspersky lab, zawierający bardziej szczegółową analizę, można znaleźć pod tym linkiem.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ