Spam w grudniu 2011 r

0

Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu raportu spamowego dla grudnia 2011 r. Zgodnie z przewidywaniami, ostatni miesiąc roku okazał się spokojny – w porównaniu z listopadem udział spamu w ruchu e-mail zmniejszył się o 4,4% i wynosił średnio 76,2% dla tego miesiąca.

Zwolnienie obrotów, jakie można zauważyć w działalności biznesowej przed świętami, ma wpływ na funkcjonowanie botnetów (sieci zainfekowanych komputerów), dla których świecące pustką biura i wyłączone maszyny oznaczają spore ograniczenia. Co więcej, sami spamerzy często robią sobie przerwę w okresie świątecznym. Jednak nawet nadejście Bożego Narodzenia nie przeszkadza im obmyślać nowych taktyk wabienia użytkowników. Jedną z nich jest wykorzystywanie serwisów zakupów grupowych w celu zwiększenia popytu na produkty powszechnie reklamowane przy pomocy spamu.

Szkodliwe pliki zostały wykryte w 4% całego ruchu e-mail w grudniu, co stanowi wzrost o 1% w porównaniu z listopadem. Jedna trzecia wszystkich szkodliwych programów wykrytych w ruchu e-mail przez Kaspersky Lab dotyczyła wiadomości e-mail pochodzących z Rosji i Stanów Zjednoczonych. Najczęściej wykrywanym szkodliwym programem pozostał Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen (11%) – trojan, który podszywa się pod stronę rejestracyjną organizacji finansowej lub innego serwisu online.

Na pierwszym miejscu listy największych źródeł spamu w grudniu 2011 r. znalazły się Indie, które odpowiadały za 12,43% ogółu spamu. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Indonezja, Brazylia oraz Peru. Znaczące zmiany w grudniowym rankingu odnotowała Korea Południowa, która spadła z drugiego miejsca na piąte, oraz Wielka Brytania (spadek z siódmego miejsca na siedemnaste). Co ciekawe, Wielka Brytania rozpoczęła miesiąc jako największe źródło spamu, jednak w ostatnim tygodniu grudnia spadła na 53 miejsce. Polska pozostała na 8 miejscu rankingu z niewielkim (0,1 proc.) wzrostem w porównaniu z listopadem 2011 r.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ