RTO – liczy się każda minuta

0

Przestoje wynikające z braku dostępów do danych bądź ich utraty zaczynają spędzać dyrektorom finansowym sen z oczu. Czy można tego uniknąć?

Firma Veeam Software przeprowadziła badania wśród 760 menedżerów w dużych przedsiębiorstwach, którzy podejmują decyzje związane z technologią IT. Ich wyniki zostały zaprezentowane w dokumencie Veeam Data Center Availability Report 2014. To obszerny dokument składający się z 7 rozdziałów, zajmujących ponad 30 stron. Szczególnie interesujący jest 4 część poświęcona finansowym kosztom przestojów.

W obecnej gospodarce trudno byłoby znaleźć firmy, które mogą sobie poradzić bez wykorzystania nowych technologii. Taka sytuacja ma wiele zalet – operacje są realizowane szybciej, łatwiej dociera się nie tylko do lokalnych klientów, ale również tych znajdujących się po drugiej stronie globu. Jednak uzależnienie od technologii ma swoją cenę. W przypadku utraty dostępu do danych lub ich utraty, przedsiębiorcy poruszają się niczym dzieci we mgle. Dla przykład awaria systemu sklepu internetowego w okresie przedświątecznym wiąże się ze stratami, które ciężko będzie odrobić w ciągu pozostałych miesięcy Z badania Veeam Software wynika, iż przeciętna firma odnotowuje13 przestojów w skali roku. Średni czas awarii wynosi 1,33 godziny dla aplikacji krytycznych oraz 3,97 godziny w przypadku pozostałych. Ile to kosztuje? Przeciętny koszt związany z unieruchomieniem aplikacji krytycznej to 82,864 USD za godzinę oraz 43,886 USD dla innych programów. To oznacza, że awaria aplikacji krytycznej przynosi stratę w wysokości 110,209 USD oraz 174,227 USD w przypadku innego oprogramowania. Czasami zdarza się, że dane wyparowują bezpowrotnie, ponieważ firma nie wykonywała kopii zapasowych. Utrata danych przetwarzanych przez aplikacje krytyczne wynosi 70,913 USD na godzinę, zaś innych 42,016 USD za godzinę.

Matematyka nie kłamie. Przy okazji widać jak ważna staje się wartość wskaźnika RTO, określającego maksymalny czas po awarii potrzebny do przywrócenia działania aplikacji, systemów i procesów biznesowych. Nawet przyspieszenie tego procesu o kilka minut pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Veeam - Merytoryczny Partner Bloga
Powrót do Bloga

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ