Rok 2011 nazwany przez Trend Micro rokiem naruszeń danych

0

W swoim corocznym raporcie podsumowującym stan zagrożeń firma Trend Micro uznała rok 2011 za „rok naruszeń danych”. Stało się tak z powodu licznych przypadków skutecznych ataków na znane firmy. Ataki te szkodziły reputacji przedsiębiorstw i powodowały straty finansowe, wywoływały także znaczne szkody innego rodzaju.

Tegoroczny raport opracowany przez analityków zagrożeń Trend Micro weryfikuje wcześniejsze prognozy, podsumowuje godne uwagi przykłady naruszeń oraz przypadki skutecznej ochrony danych w roku 2011.

Główne punkty raportu to między innymi:

  • W roku 2011 zmienił się krajobraz zagrożeń dla systemów mobilnych. Analitycy zagrożeń Trend Micro zanotowali bardzo gwałtowny wzrost liczby złośliwych aplikacji atakujących platformy mobilne, zwłaszcza system Android. RuFraud i DroidDreamLight to jedynie dwa przykłady najbardziej szkodliwego oprogramowania na Androida – oba skupiły na sobie uwagę mediów i społeczeństwa, powodując straty danych i pieniędzy milionów użytkowników.
  • Rok 2011 przyniósł duże zyski przestępcom działającym w mediach społecznościowych. Spamerzy i oszuści wykorzystywali modę na serwisy tego typu, aby doskonalić swoją taktykę manipulacji i hakowania oraz by wejść w posiadanie danych milionów użytkowników. W wyniku tych wydarzeń urzędy odpowiedzialne za wprowadzanie regulacji zaczęły domagać się od serwisów społecznościowych wdrożenia procedur i mechanizmów mających na celu ochronę prywatności użytkowników.
  • Pomimo tego, że liczba publicznie zaraportowanych przypadków podatności na włamania spadła z 4651 w 2010 do 4155 w 2011, ataki wykorzystujące luki w zabezpieczeniach stały się bardziej złożone i wyrafinowane. W roku 2011 ataki tego typu były bardziej precyzyjne, pomysłowe i sprawniej przeprowadzone. Najgłośniejsze przypadki dotyczyły CVE-2011-3402, CVE-2011-3544, i CVE-2011-3414, a także szeregu luk typu „zero-day” w produktach Adobe (ataki typu „zero-day” to takie, w których wykorzystywane są nieznane wcześniej luki w oprogramowaniu).

„Patrząc wstecz na rok 2011 jestem bardzo dumny z tego, co udało nam się osiągnąć. Ale nasza praca nigdy się nie kończy. W każdej sekundzie powstaje 3.5 nowych zagrożeń, a firmy i konsumenci przenoszą się do chmury, co sprawia, że ryzyko utraty danych i strat finansowych jest większe niż kiedykolwiek wcześniej” – mówi Raimund Genes, dyrektor do spraw technicznych w firmie Trend Micro. „My jako firma, ale też jako branża, musimy wciąż ewoluować i tworzyć lepsze zabezpieczenia danych na miarę epoki post-PC, w której użytkownicy potrzebują większej pewności i lepszego wglądu w to, kto, kiedy, jak i skąd zyskuje dostęp do naszych zasobów.”

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ