Raptowny wzrost zagrożeń urządzeń mobilnych

0

Firma McAfee opublikowała kwartalny raport nt. bezpieczeństwa w Internecie. Jednym z ważniejszych wniosków jest raptowny wzrost zagrożeń urządzeń mobilnych. Wiąże się to z szybkim przechodzeniem społeczeństwa na platformę mobilnego internetu a twórcy szkodliwego oprogramowania doskonale wykorzystują ten trend.

Obecnie najpopularniejszą platformą urządzeń mobilnych jest Android i ten system skupia większość ataków. W drugim kwartale 2011 r. liczba szkodliwych programów atakujących platformę Android wzrosła o 76 proc. w stosunku do kwartału poprzedniego. Zarazem liczba nowych szkodliwych programów dla Androida stanowiła wtedy niemal 2/3 wszystkich nowych zagrożeń dla platform mobilnych – czyli była prawie dwukrotnie wyższa od liczby nowoodkrytych szkodliwych programów dla wszystkich pozostałych platform mobilnych razem.

Malware na platformy mobilne jest w dużej mierze funkcjonalnie oparty na podobnych programach na komputery PC, zawiera funkcje obsługi botnetów, rootkitów oraz funkcje ukrywania swojej obecności. Zarazem wiele programów wykorzystuje specyfikę smartfonów, np. malware Android/Jmsonez.A wyświetla kalendarz na styczeń 2011 r., a każda próba zmiany miesiąca na inny powoduje wysyłanie SMS-ów na płatne numery. Program stara się też ukryć swoją obecność kasując ewentualne potwierdzenia. Z kolei Android/Smsmecap.A wysyła SMS-ami lekceważące lub prześmiewcze teksty na numery pobrane z bazy kontaktów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ