Progresywna deduplikacja – szybkość i bezpieczeństwo backupu danych

0

O nowoczesnych systemach backupu danych, wprowadzanych na polski rynek przez Arkeia Software, nowego gracza na polskim rynku systemów storage, rozmawiamy z Mohamedem Barraoui – Product Managerem firmy.

Securefocus: Arkeia Software działa wiele lat w USA i Europie, na polskim rynku jest mniej znaną marką. Proszę o kilka zdań o firmie na rynku polskim.

Mohamed BarraouiMohamed Barraoui: W Polsce mamy już swoich klientów. W większości są to oddziały międzynarodowych firm i instytucji, które znają już rozwiązania Arkeia, ponieważ wykorzystują je w swoich zagranicznych centralach. To co wyróżnia nasze rozwiązania to szybkość i łatwość zastosowania, a także duża skalowalność i elastyczna strategia cenowa – klient kupuje licencję modułowo, płacąc jedynie za te funkcjonalności, których faktycznie potrzebuje. W pewnych konfiguracjach może się to przekładać na atrakcyjną cenę, co jest jednym z ważnych wymogów stawianych przez tutejszy rynek.

Od niedawna za dystrybucję naszych rozwiązań odpowiada firma DAGMA, za pośrednictwem której udostępniamy nasze produkty na polskim rynku. Liczymy, że pozwoli to nam stworzyć wśród polskich klientów wizerunek firmy oferującej solidne rozwiązania. Wiem, że to możliwe – Polska posiada dynamicznie rozwijającą się gospodarkę i jest dojrzałym rynkiem, który z pewnością rozumie jak ważna jest dzisiaj ochrona danych.

Securefocus: European Disaster Recovery Survey 2011 wskazuje, że 74% organizacji nie ma całkowitej pewności co do udanego odtworzenia danych po awarii. Z czego może wynikać tak wysoki wskaźnik?

Mohamed Barraoui: Plan Disaster recovery wymaga od przedsiębiorstwa kompleksowego i regularnego weryfikowania swoich możliwości w zakresie przywrócenia danych na wypadek awarii. Niestety, przynajmniej na razie, nie jest to zwyczaj w większości europejskich firm. Ponadto wiele dostępnych na rynku produktów do backupu jest trudnych w użyciu i nie zapewnia wsparcia dla szerokiej gamy platform systemowych – obecnie wszystkich wykorzystywanych komercyjnie platform fizycznych i wirtualnych, jest łącznie kilkaset.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż większość firm inwestuje niewiele pieniędzy w rozwiązania, mające zapewnić krytycznym danym bezpieczeństwo – oczywiście sposób postępowania firmy w zakresie ochrony danych zależy od kraju, w którym dane przedsiębiorstwo ma swoją siedzibę. Jednak zawsze uruchomienie testów Disaster Recovery lub regularne weryfikowanie wymaga nakładów czasu i zastosowania właściwych produktów, a to wiąże się z wydatkami. Dlatego, zwykle jest tak, że dopóki nie dojdzie do prawdziwej utraty danych, stosowne decyzje nie są podejmowane.

Securefocus: Arkeia Network Backup to flagowy produkt firmy i być może remedium na te problemy. Rozwiązanie zawiera kilka unikatowych cech.

Mohamed Barraoui: Arkeia Network Backup można określić mianem produktu uniwersalnego – jedno rozwiązanie do backupu dostępne jest w wersji dla fizycznych i wirtualnych serwerów z pełnym wsparciem dla większości aplikacji oraz baz danych. Backup może być wykonany na taśmę, na dysk lub do chmury z zastosowaniem bardzo efektywnej metody zmniejszania objętości danych po backupie – technologii progresywnej deduplikacji, opatentowanej przez Arkeię. Dzięki tym cechom nasze rozwiązanie może być zastosowane w strategii Distaster Recovery w każdej firmy i to przy niewielkim nakładzie pracy i środków finansowych.

W kolejnej wersji produktu planujemy wprowadzenie tzw. globalnego mechanizmu łańcuchowego, rozszerzając nasz obecny łańcuch do D2D2X, co pozwoli użytkownikom na konfigurację łańcucha zgodnie ze specyfiką dowolnej pracy lub zadania.

Dzięki agentom – pluginom – dla wielu zróżnicowanych aplikacji, systemów zarządzania bazami danych, systemów usługi katalogowej i środowisk wirtualnych, Arkeia pozwoli wdrożyć niemalże dowolny plan Disaster Recovery.

Securefocus: Rozwiązanie jest ciekawe również z tego powodu, że umożliwia wybór stosowanej technologii – rozwiązania sprzętowego, oprogramowania lub maszyny wirtualnej.

Mohamed Barraoui: Wszystko dlatego, że każdy klient ma inne potrzeby – jedni poszukują rozwiązania w postaci oprogramowania, inni urządzenia, a jeszcze inni gotowego, skonfigurowanego urządzenia wirtualnego, tzw. „virtual appliance”. Z roku na rok potrzeby tych samych klientów mogą też ulegać zmianie. Jak wspomniałem, nasze rozwiązania wyróżnia to, że wykorzystują one te same agenty programowe, niezależnie od wybranego rodzaju backup serwera, dzięki czemu ewentualna aktualizacja lub zmiana typu serwera backupu jest bardzo prosta.

Bez znaczenia jest sposób wdrożenia serwera backupu – cały czas chodzi o ten sam produkt, udostępniający te same funkcjonalności. Na przykład, stosując rozwiązanie Arkeia, wieloodziałowa firma może umieścić backup serwer jako urządzenie fizyczne w lokalizacji A, rozwiązanie zwirtualizowane w lokalizacji B i rozwiązanie w postaci oprogramowania w lokalizacji C. Dodatkowo firma taka może zlecić replikację do chmury poprzez sieć WAN (z uwzględnieniem pełnych lub częściowych backupów) ze wszystkich lokalizacji do głównego centrum danych. Replikacja backupu pomiędzy serwerami jest przecież ważnym elementem pełnej strategii „disaster recovery”.

Securefocus: Wspomniana progresywna deduplikacja to szybkość backupu i możliwie najmniejsza ilość przechowywanych danych. Na czym polega to rozwiązanie?

Mohamed Barraoui: Progresywna deduplikacja to rozwinięta i ulepszona wersja tradycyjnej metody deduplikacji zmiennym blokiem, czyli variable-block. Tym co ją wyróżnia jest wysoka szybkość działania, dzięki której skracane jest niezbędne okno backupowe.

Deduplikacja progresywna eliminuje konieczność wyszukiwania granic bloków – co zawsze jest niezbędne przy metodach typu variable block. Dzięki temu wszystkie już wcześniej napotkane pliki deduplikowane są z prędkością charakterystyczną dla metody stałym blokiem – fixed-block – a więc bardzo wysoką.

Nowe dane są sprawdzane techniką tzw. „przesuwającego się okna”. Szybki i lekki algorytm sprawdza wstępnie, czy jest prawdopodobieństwo, że dane znajdujące się w sprawdzanym oknie są znanymi blokami. Jeśli algorytm trafi na blok, dla którego istnieje prawdopodobieństwo, że został już wcześniej zapisany – wtedy taki blok weryfikowany jest szczegółowo korzystając z bardziej rozbudowanego algorytmu haszującego. W praktyce w ponad 99 procentach przypadków wstępne prawdopodobne dopasowanie jest potwierdzane i okazuje się potem, że bloki są identyczne. Dzięki temu to tzw. progresywne porównywanie (progressive matching) okazuje się bardzo efektywne. I właśnie technologia progresywnego porównywania dała nam inspirację dla nazwy progresywnej deduplikacji.

Może to trudne tłumaczenie, ale pozwala zobrazować przewagę tej technologii. Progresywną deduplikację oprócz szybkości wyróżnia również wysoki wskaźnik kompresji, który pozwala na oszczędności. Dzieki niej potrzebujemy mniej miejsca na backup oraz możemy sobie pozwolić na niższe wymagania co do przepustowości sieci firmowej. Warto zauważyć, że już samo przesyłanie mniejszej ilości danych przez sieć przyspiesza backup.

Dodatkowo deduplikacja oferowana przez Arkeia Network Backup rozpoznaje typ backupowanych plików, dlatego nazywamy ją „application-aware”. Każdy typ danych, taki jak pliki wykonywalne, tekstowe, rekordy baz danych – będą deduplikowane blokiem o takiej wielkości, który gwarantuje maksymalny możliwy wskaźnik kompresji. Na potrzeby tego produktu przeanalizowaliśmy setki typów plików różnych producentów, aby każdorazowo określić optymalną wielkość bloku do deduplikacji.

Securefocus: Szybkość i kompresja danych jest wielką zaletą. Ale jak ma się do tego bezpieczeństwo danych przy tej technologii?

Mohamed Barraoui: Kompresja i bezpieczeństwo to dwie odrębne płaszczyzny. Szyfrowanie, np. AES-256, stosowane przez nasze rozwiązanie, nie zależy od zastosowanej metody kompresji lub deduplikacji. Samo szyfrowanie może być użyte niezależnie od tego czy w ogóle zostały zastosowane. Korzystanie z zalet progresywnej deduplikacji jest możliwe bez zmniejszania bezpieczeństwa przechowywanych danych. Oczywiście możliwe jest również wykonanie backupu bez szyfrowania i deduplikacji – to klient decyduje, która kombinacja jest właściwa i która odpowiada możliwościom jego budżetu.

Securefocus: Arkeia Network Backup to rozwiązanie dla bardzo wielu platform. To dość unikatowa cecha na rynku. Dlaczego firma decyduje się na tą drogę? Większość vendorów rozwija rozwiązania tylko dla kilku wiodących systemów.

Mohamed Barraoui: Przy zarządzaniu skomplikowanie to wróg niezawodności. Dlatego klienci bardzo często sami szukają jednego rozwiązania do backupu, które wyeliminuje konieczność równoczesnego zarządzania wieloma różnymi produktami do tworzenia kopii zapasowych. Arkeia oferuje szerokie wsparcie dla wielu platform – wliczając w to różne wersje systemów operacyjnych oraz różne architektury sprzętowe.

Wielu naszych klientów wymieniło stosowane wcześniej dwa, a nawet trzy osobne produkty do backupu przechodząc na jedno rozwiązanie – Arkeia Network Backup. Dzięki temu, zamiast zarządzać, monitorować i obsługiwać kilka rozwiązań, administrator może użyć jednego uniwersalnego narzędzia do stworzenia wszystkich potrzebnych kopii bezpieczeństwa.

Znam przypadki, w których administrator zarządzał jednym narzędziem do backupu dla VMware, drugim produktem obsługiwał systemy Linux/Unix, a jeszcze innym system Windows. Czasem administrator nie może nawet znaleźć rozwiązania, które obsłużyłoby jego rzadszą dystrybucję Linuksa. Klienci, o których mówię, teraz korzystają z jednego narzędzia – produktu Arkei.

Securefocus: Firma stawia sobie za cel maksymalne uproszczenie wdrożenia i obsługi rozwiązania. Dlaczego jest to tak istotne?

Mohamed Barraoui: Prostota daje niezawodność, co jest fundamentem prawdziwej ochrony danych. Arkeia Network Backup jest prosta w użyciu, co jest dla administratorów cechą krytyczną. Administrator może łatwo delegować zadania realizacji backupu i przywracania danych nowej osobie, nawet po bardzo krótkim szkoleniu z zarządzania naszym oprogramowaniem.

Czas to pieniądz. Jeśli używany system do backupu jest kompleksowy, ale trudny w obsłudze, lub gdy dana firma posiada kilka odrębnych systemów do obsługi różnych platform, to prawdopodobnie poświęca zbyt dużo czasu i zasobów na zarządzania swoim backupem. W sytuacji krytycznej może okazać się, że najważniejsza rzecz nie została zrobiona i katastrofa gotowa.

Securefocus: Czym jeszcze Arkeia chce przekonać administratorów IT polskich firm do swych produktów?

Mohamed Barraoui: Najbardziej przekonującym argumentem, jest możliwość samodzielnego sprawdzenia – dlatego poprzez naszą stronę internetową udostępniamy 30-dniową wersję testową Arkeia Network Backup. Każdy może sam sprawdzić, czy naprawdę działa to tak dobrze, jak twierdzimy.

Argumentem przyciągającym klientów jest też to, o czym już wspominałem – zamiast stosować wiele produktów do zabezpieczania heterogenicznych środowisk administrator może polegać na jednym uniwersalnym produkcie.

Jest jeszcze jedno – wsteczna kompatybilność. To często słaby punkt wielu dostawców rozwiązań do backupu. Wiedząc o tym Arkeia zawsze utrzymuje kompatybilność najnowszych wersji serwera backupu z wcześniej opracowanymi, dla maszyn klientów, agentami. To oznacza, że można wciąż backupować np. swojego Windowsa NT z użyciem najnowszej wersji serwera backupu.

Cenimy kontakt bezpośredni z rynkiem, poprzez seminaria online i klasyczne konferencje. To dobra okazja, żeby poznać rozwiązanie, a także porozmawiać o swoich własnych potrzebach związanych backupem z inżynierem, który ma już za sobą doświadczenia wdrożeń naszego rozwiązania w różnych sieciach.

Securefocus: Arkeia ma kilku mocnych konkurentów. Jakie są plany dalszego rozwoju firmy na rynku polskim?

Mohamed Barraoui: Polegamy na naszych, DAGMY i Arkeii, możliwościach przekonania resellerów o tym, że wybór naszego produktu to wybór lepszej technologii i co za tym idzie gwarancja uzyskania atrakcyjnej marży. Bliska współpraca resellerów z klientami i ich znajomość perspektyw w danym regionie to nasza największa broń w budowaniu świadomości marki i zdobywaniu udziału w polskim rynku.

Kolejną naszą bronią jest przewaga na rynku jeśli chodzi o technologię deduplikacji. Dzisiaj Arkeia może deduplikować na poziomie różnych maszyn-klientów, po stronie źródła – source-side, lub maszyny docelowej – target-side. Deduplikacja wykona się również pomiędzy serwerami backupu.

Kolejną planowaną innowacją jest agent Application Programming Interface – API. Już wkrótce wykorzystując API, każda firma trzecia będzie w stanie stworzyć swojego agenta Arkeia, obsługującego backup w trakcie pracy dla swojej aplikacji czy unikalnej bazy danych.

Sądzimy, że te przewagi pozwolą nam szybko budować obecność w Polsce z pomocą tworzącej się obecnie sieci resellerów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ