Ponad ćwierć miliona komputerów w Polsce jest zarażonych złośliwym oprogramowaniem

0

280 tysięcy – tyle komputerów w Polsce danego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem – wynika z danych za 2014 rok zgromadzonych przez zespół CERT Polska. Cztery z dziesięciu największych zagrożeń rozpowszechnianych przez cyberprzestępców jest wymierzonych w klientów bankowości elektronicznej.

Wśród najniebezpieczniejszych zagrożeń w postaci botnetów jest złośliwe oprogramowanie o nazwie ZeroAccess oraz ZeuS, do którego wlicza się także Citadel i jego pochodne. W zestawieniu zajęły one odpowiednio miejsca drugie i trzecie. Największym botnetem w Polsce nadal pozostaje Conficker, chociaż jego udział procentowy w stosunku do 2013 roku zmniejszył się o blisko 5 punktów procentowych. Co ciekawe, zarówno ten botnet, jak i dziewiąty na liście Virut to złośliwe oprogramowanie, nad którymi cyberprzestępcy nie mają już kontroli, co oznacza że nie są one w tym momencie aktywne. Jak podkreślają eksperci zespołu CERT Polska, ich obecność w zestawieniu świadczy m.in. o tym, że większość zainfekowanych komputerów pozostaje zarażona przez lata, nierzadko aż do końca eksploatacji samych urządzeń.

Spośród dziesięciu najczęściej spotykanych w Polsce zagrożeń opartych o złośliwe oprogramowanie aż cztery są trojanami bankowymi. To odpowiednio: ZeuS, ZeuS GameOver, Bankpatch, Banatrix. Trojany te w większości przypadków modyfikują na zainfekowanym komputerze wygląd strony internetowej banku, przez co cyberprzestępcy mają pełny dostęp do konta ofiary i mogą przelewać środki znajdujące się na nim. Wyjątkiem, jak informują specjaliści, jest Banatrix, który podmienia numer konta bankowego w pamięci procesu przeglądarki, w wyniku czego pieniądze zamiast do adresata trafiają na rachunek bankowy cyberprzestępcy.

Szczegółowe informacje związane z problematyką cyberbezpieczeństwa w Polsce w minionym roku, zostaną ujęte w raporcie CERT Polska, który zostanie opublikowany w najbliższych dniach na stronie internetowej www.cert.pl.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ