Nowe centrum dowodzenia „bezpieczeństwem” we Wrocławiu

0

IBM otworzył europejskie X-Force Command Center, które będzie świadczyć usługi z zakresu ochrony danych osobowych oraz pomoże klientom w zarządzaniu incydentami cyberbezpieczeństwa.

Znajdujące się we Wrocławiu centrum dołącza do światowej sieci IBM X-Force Command Centers. Modernizacja ośrodka jest elementem ogłoszonej w ubiegłym roku i wartej 200 milionów dolarów inwestycji IBM, której celem jest rozwój możliwości reagowania na incydenty bezpieczeństwa.

Głównym zadaniem polskiej placówki IBM X-Force Command Center jest wspieranie klientów
właśnie w przypadkach naruszenia cyberbezpieczeństwa i pełnienie funkcji centralnego ośrodka w globalnej sieci ośrodków IBM, zajmującego się zagadnieniami wynikającymi z GDPR i świadczącego specjalistyczne usługi w tym zakresie.

– Wybór przez IBM – Polski na lokalizację swojego najnowszego centrum ds. cyberbezpieczeństwa nie jest przypadkiem. Polska ma solidne podstawy do bycia potęgą w zakresie cyberprzestrzeni oraz pionierem nowatorskich rozwiązań informatycznych – inwestycja IBM jest tego najlepszym potwierdzeniem. Naszym atutem są bez wątpienia osiągnięcia i umiejętności polskich informatyków, zdobywających uznanie w międzynarodowych konkursach i olimpiadach – powiedział Mateusz Morawiecki, Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów, który był obecny na uroczystości otwarcia IBM X-Force Command Center .

Bezpieczeństwo w granicach Unii Europejskiej
Lokalizacja we Wrocławiu została wyposażona, m.in. w system IBM Watson for Cybersecurity. Rozszerzy także ofertę usług związanych z lokalizacją danych. Chodzi o to, żeby spełniać wymogi rozporządzenia GDPR o ochronie danych. Centrum IBM zaoferuje klientom opcję zarządzania bezpieczeństwem ich danych przez zespół ludzi i na infrastrukturze w granicach Unii Europejskiej. Pracownicy IBM X-Force pomogą klientom w spełnieniu wymagań rozporządzenia w zakresie raportowania incydentów związanych z wyciekiem danych osobowych.

Rozwiązania kognitywne
Raport IBM X-Force Threat Intelligence Index (2017) pokazuje, że w 2016 r. odnotowano duży wzrost, jeśli chodzi o wycieki danych – z 600 milionów do ponad 4 miliardów rekordów. Zdaniem analityków sytuacja będzie coraz trudniejsza, gdyż liczba incydentów w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie dwukrotnie.

Ośrodki X-Force Command Centers zbierają każdego dnia ponad 200 tysięcy nowych danych dotyczących zagrożeń pochodzących z analizy ponad 100 milionów stron internetowych i obrazów, jak również monitoringu 270 milionów urządzeń w sieci. Dzięki wdrożeniu rozwiązań kognitywnych opartych na systemie IBM Watson możliwe będzie znaczne skrócenie czasu reakcji na nie. Analiza zagrożenia od momentu wykrycia do jego usunięcia nie będzie wymagała już dni lub tygodni, lecz skróci się do godzin czy nawet minut.

Wrocławski ośrodek zwiększył swoją powierzchnię niemal trzykrotnie. Miejsca pracy zorganizowano zgodnie z zasadami tzw. agile space, umożliwiając lepszą komunikację między pracownikami. Centrum może świadczyć usługi w modelu EU delivery, co oznacza, że dane klientów nie będą opuszczały Unii Europejskiej.

– Zarówno wzrost skali, jak i stopnia skomplikowania ataków sieciowych wymagają od nas stałego zwiększania kompetencji w zakresie walki z cyberzagrożeniami. Z tego powodu rozbudowujemy wrocławskie X-Force Command Center i rozszerzamy jego ofertę usług – mówi Daniel Donhefner, dyrektor centrum.

Współpraca z uczelniami
Z myślą o zwiększaniu kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa przyszłych pracowników, IBM współpracuje także z lokalnymi ośrodkami akademickimi – Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu, na których eksperci firmy prowadzą wykłady i współtworzą kursy. Dzięki tym programom 95 proc. specjalistów centrum ma wyższe wykształcenie, a znaczna ich część dorobiła się już wieloletniego doświadczenia.

W swoim wystąpieniu wicepremier Morawiecki chwalił wysokie kwalifikacje polskich specjalistów IT i wskazywał, że mamy szansę, aby cyberbezpieczeństwo stało się naszą kompetencją narodową. Podkreślał również, że współpraca polskich uczelni z takimi firmami, jak IBM, to możliwość przekucia wiedzy zdobytej podczas studiów na umiejętności przydatne w praktyce.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ