Microsoft – Bezpieczny biznes w czasach cyfryzacji

0

Wyciek ważnych informacji z firmy, utracone efekty pracy z kilku miesięcy, poufne dane i dokumenty przesłane pomyłkowo do nieupoważnionej osoby -to przykre doświadczenia, które na szczęście dotyczą tylko ułamka małych i średnich przedsiębiorstw. Stwarzają jednak realne ryzyko i stres, na jaki niepotrzebnie narażają się przedsiębiorcy. Co zrobić, by chwila nieuwagi czy niefortunne zdarzenie nie spowodowały poważnych strat biznesowych
i wizerunkowych?

Choć zwykle doskonale wiemy jak zabezpieczyć swoją prywatną własność, gdy chodzi o nasze firmy, owszem używamy zamków, rolet i krat, ale często zapominamy o zabezpieczeniu naszej coraz szerszej działalności elektronicznej – danych klientów i kontrahentów, korespondencji oraz umów. Małe i średnie przedsiębiorstwa są narażone na różnego typu zagrożenia związane z przechowywaniem kluczowych dla prowadzonej działalności danych, w tym samym stopniu, co duże firmy. Mimo to, jak pokazuje badanie na temat rozwiązań informatycznych w sektorze MŚP przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Microsoft, mają one niewielką świadomość wagi zabezpieczania poufnych danych i efektów swojej pracy.

Badanie Microsoft wykazało, że małe i średnie firmy ograniczają swoje działania dotyczące bezpieczeństwa informatycznego przede wszystkim do nadawania praw dostępu, przechowywania danych na serwerze oraz szkolenia pracowników. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły dodatkowo specjalne procedury dotyczące korzystania ze sprzętu i kontrolę oprogramowania wykorzystywanego przez pracowników. Wciąż jednak 33% spośród małych i średnich firm w Polsce ma przekonanie, że wynajęcie zewnętrznej firmy odpowiedzialnej za serwisowanie sprzętu i zarządzanie informacjami wystarczy, aby cieszyć się pełnym bezpieczeństwem danych. Z drugiej strony większość, bo aż 60% badanych firm MSP deklaruje, że ochrona informacji poufnych jest najważniejszym aspektem bezpieczeństwa. Wydaje się zatem, że tak istotny obszar wymaga kompleksowego zabezpieczenia. I nie powinno się ono ograniczać jedynie do przeniesienia odpowiedzialności za całość bezpieczeństwa informatycznego na zewnętrzne firmy.

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo firmowych komputerów jest oprogramowanie antywirusowe. Badanie małych i średnich firm wykazało, że 32% przedsiębiorstw z tego segmentu rynku posiada więcej niż jeden rodzaj programu antywirusowego na firmowych komputerach. Kolejnym, obok braku standaryzacji oprogramowania antywirusowego, zaniechaniem jest rzadka aktualizacja programów. Jak pokazuje badanie, aktualizacja oprogramowania w firmach z segmentu MŚP nie jest przeprowadzana automatycznie, ale w sytuacji, gdy istnieje do tego przesłanka praktyczna, najczęściej po około roku od zakupu. Niekiedy po prostu dopiero po zaistnieniu jakiegoś zdarzenia albo ryzyka utraty danych.

W dobie cyfryzacji dane stanowią największą wartość firmy a konsekwencje przypadkowej utraty danych mogą być nieodwracalne. Ponieważ coraz częściej i więcej informacji przechowujemy w formie elektronicznej, ich staranne zabezpieczenie staje się wymogiem naszych czasów. Tymczasem z przeprowadzonego przez Microsoft badania wynika, że tylko 32% małych i średnich firm szyfruje firmowe dyski, a 18% szyfruje wysyłane za pomocą poczty elektronicznej dokumenty.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ