Gartner – Magic Quadrant wirtualizacji serwerów

0

Gartner opublikował raport Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86 (Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure). Jak można było się domyślać, pozycję lidera utrzymuje VMware ale w tym samym kwadrancie po raz pierwszy znalazły się również Citrix i Microsoft.

W raporcie czytamy, że w pierwszej połowie 2011 r. co najmniej 40% obciążenia architektury x86 stanowiły serwery wirtualne. Liczba maszyn wirtualnych zwirtualizowanych serwerów wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich lat, co wynika z faktu, że coraz większą rolę zaczyna odgrywać wirtualizacja desktopów i cloud computing. Z rozwiązań zaczynają korzystać nawet najmniejsze firmy, zaś analitycy przewidują, że liczba serwerów zwirtualizowanych od 2010 do 2015 roku ma wzrosnąć pięciokrotnie.

VMware jest nadal liderem rynku ale Citrix Systems i Microsoft mają większy udział niż przed rokiem. Z wirtualizacji korzystaja przede wszystkim duże firmy i korporacje ale w raporcie znalazło się też sporo mniejszych, co jest istotne, zważywszy że raportem mogą być objęte tylko firmy spełniające kryteria: dostarczają rozwiązania wirtualizacji w architekturze x86 w postaci aplikacji instalowanych pod kontrolą systemu operacyjnego lub bezpośrednio na sprzęcie, muszą zapewnić podstawowe narzędzia administracyjne dla tych rozwiązań, muszą mieć co najmniej 100 różnych organizacji korzystających z ich produktów od 1 kwietnia 2011 r.


Magiczne kwadranty graficznie

Z raportu wynika, że Microsoft zwiększył swój udział głównie wśród firm średniej wielkości i nowych klientów rozpoczynających wdrożenia z zakresu wirtualizacji zaś Citrix poszerzył udział w rynku wirtualizacji serwerów, głównie dzięki darmowemu hypervisorowi XenServer. Poza kwadrantem Oracle, jednak wciąż jest producentem niszowym. Rozwiązania Parallels i RedHat mają znacznie mniejszy w rynku wirtualizacji. Ten ostatni ma jednak dużą szansę dogonić rywali, przedstawił swoją wizję CloudForms i dołączył do w Open Virtualization Alliance.

Raport nie uwzględnia SUSE (dawniej Novell). W związku z przejęciem Novella przez Attachmate i wydzieleniem komercyjnej dystrybucji linuksa jako oddzielnej jednostki gospodarczej uznano, iż SUSE zbyt krótko działa na rynku by móc oceniać jego strategię i wizje w odniesieniu do konkurencji.

Autorami raportu Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (w roku 2011) są Thomas J. Bittman, George J. Weiss, Mark A. Margevicius, Philip Dawson. Grafika zastrzeżona prawem autorskim w 2010 przez Gartner, Inc.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ