Dziecko w sieci wymaga ochrony

0

Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy ESET, producenta rozwiązań antywirusowych, co drugi internauta uważa, że możliwość kontaktu dzieci z niewłaściwymi treściami w Internecie stanowi dla nich znaczące zagrożenie.

Z badania, przeprowadzonego przez belgijską InSites Consulting oraz słowacką United Consultants, wśród 49 krajów, wynika, że internauci uważają, iż możliwość kontaktu dzieci z niewłaściwymi treściami w sieci stanowi dla nich zagrożenie. 53,7% ankietowanych stwierdziło, że to duże zagrożenie, przy czym 25,9% badanych uznało, że to „największe zagrożenie”, a 14,6% że to „bardzo duże zagrożenie”.

Na podstawie badania, ESET podaje pięć zasad bezpiecznego korzystania przez dzieci z Internetu

  1. Stwórz dla dziecka osobne konto w systemie Windows – dziecko powinno posiadać swoje własne konto na komputerze, z którego korzysta. Tylko w ten sposób możesz określać jego sposób aktywności w Internecie i kontrolować co robi w sieci. Jedyną osobą z uprawnieniami administratora powinien być ojciec lub matka malucha.
  2. Na bieżąco aktualizuj swój program antywirusowy i narzędzia kontroli rodzicielskiej – wiele dostępnych na rynku rozwiązań antywirusowych ma dodatkową opcję kontroli rodzicielskiej. Warto z tej funkcji skorzystać i blokować witryny zawierające zdefiniowane przez nas treści.
  3. Sprawdzaj historię przeglądarki internetowej – jeśli zauważysz, że historia lub jej część została usunięta, to sygnał, że dziecko próbuje coś ukryć. W takiej sytuacji konieczna będzie rozmowa z pociechą.
  4. Ostrożnie z kamerą internetową – nie pozwól, by ktokolwiek miał możliwość podglądania Twojej pociechy – jeśli kamera nie jest potrzebna odłącz ją od komputera.
  5. Sprawdź konfigurację profilu swojego dziecka w portalach społecznościowych – jeśli dziecko korzysta z Naszej Klasy czy Facebooka, upewnij się czy przyjmuje do grona swoich wirtualnych przyjaciół tylko rzeczywiście znane mu osoby. Sprawdź również, czy ustawienia profilu chronią zdjęcia i prywatne informacje publikowane przez dziecko w sieci.

Eksperci z firmy ESET przypominają, że rady i zabezpieczenia techniczne zdadzą się na nic, jeśli rodzic nie poświęci swojemu dziecku należytej uwagi. Nic nie zastąpi bowiem rozmowy z maluchem. Jeśli jesteś rodzicem przekonaj swoją pociechę, aby pokazała Ci jak korzysta z sieci i co jej się tam spodobało, a co nie. Przypomnij maluchowi, że w razie problemów zawsze może na Ciebie liczyć i zawsze mu pomożesz. Naucz także swoje dziecko, aby nigdy nie podawało w sieci zbyt wielu informacji o sobie i swoim miejscu zamieszkania.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ