CommVault: 2015 – rok ataków na urządzenia mobilne oraz zjawiska Bring Your Own Application

0

Specjaliści z firmy CommVault (specjalizującej się w rozwiązaniach z zakres zarządzania danymi oraz ich ochrony) przygotowali zestaw prognoz na rok 2015 – zawarto w nim najważniejsze zagrożenia oraz zjawiska, z którymi w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą musieli zmierzyć się użytkownicy.

Oto najważniejsze z nich:

W 2015 pojawią się nowatorskie, wyrafinowane metody ataku na komputery przenośne oraz urządzenia mobilne – sprzęt ten będzie traktowany przez przestępców jako podstawowy „punkt wejścia” do organizacji, za pośrednictwem którego będą próbowali uzyskiwać dostęp do dalszych części firmowych systemów informatycznych.

Zjawisko to spowodowuje zwiększenie zapotrzebowania na rozbudowane rozwiązania za zakresu ochrony urządzeń przenośnych oraz ochrony przechowywanych w nich danych przed niepowołanym dostępem. CommVault przewiduje, że w 2015 r. będzie ogromne zapotrzebowanie na systemy ochrony danych, łączące w sobie zarówno rozbudowane funkcje bezpieczeństwa, jak i łatwość dostępu i przeszukiwania chronionych zasobów. Takie technologie pozwolą użytkownikom na zwiększenie produktywności (dzięki możliwości analizowania, synchronizowania i udostępnienia informacji), bez narażania na szwank bezpieczeństwa firmowych zasobów.

W przyszłym roku standardem staną się również rozwiązania, umożliwiające łatwe zdalne „wyczyszczenie” danych z firmowego urządzenia przenośnego (np. w sytuacji, gdy zostanie ono zgubione lub skradzione).

Zwiększy się znaczenie zaawansowanych rozwiązań z zakresu raportowania i analizowania informacji.

Wiele firm wciąż jeszcze nie do końca uświadamia sobie korzyści wynikające z opracowania i wdrożenia kompleksowych rozwiązań do zarządzania danymi – mimo to w przyszłym roku powinniśmy zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania narzędziami do analizowania danych oraz raportowania. Użytkownicy będą coraz lepiej rozumieli jaki korzyści mogą wynikać z wdrożenia takich rozwiązań oraz jakie typy danych warto przechowywać i analizować w ich firmie.

Nowoczesna analityka biznesowa może pełnić kluczową role w procesie podejmowania decyzji operacyjnych – w 2015 r. kluczowe będą tu dwa zjawiska:

  • Dark data: firmy podczas swojej standardowej działalności generują ogromne ilości nieustrukturyzowanych danych, nazywanych często „dark data”. Te informacje mają ogromny potencjał, odpowiednio wykorzystane mogą przynieść konkretne korzyści biznesowe – często jednak firmy nie są w stanie odpowiednio ich wykorzystać. I tu właśnie przydaje się nowoczesna analityka. Użycie odpowiednich narzędzi analitycznych pozwala na zdefiniowanie, które dane można wykorzystać do usprawnienia pracy firmy (i jak to zrobić), a także gdzie i jak długo należy je przechowywać.
  • Archiwizacja: Przenoszenie danych do archiwum pozwala na optymalizowanie wykorzystania przestrzeni dyskowej, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości przeszukiwania i wykorzystania informacji. Ale jak zdecydować, które dane należy archiwizować? Tu również przydatna będzie nowoczesna analityka, dzięki której można łatwo określić przydatność poszczególnych informacji i zdecydować, gdzie powinny one być przechowywane.

BYOA – Bring Your Own Application

Upowszechnianie się w firmach aplikacji tworzonych z myślą o użytkownikach domowych będzie w 2015 r. prawdziwym wyzwaniem dla firmowych administratorów. Użytkownicy przyzwyczajają się do programów używanych prywatnie i oczekują od aplikacji firmowych podobnych rozwiązań oraz zbliżonej wygody obsługi – dlatego często wykorzystują w pracy aplikacje „prywatne” (np. Dropbox czy Evernote). Dla firm kluczowe więc jest opracowanie metod monitorowania tych aplikacji w środowisku biznesowym oraz zarządzania nimi tak, by zredukować potencjalne zagrożenia.

Najważniejsze wyzwania stojące przed administratorami to m.in.

  • Zaoferowanie użytkownikom wygodnych w obsłudze, firmowych aplikacji będących alternatywami dla programów “prywatnych”
  • Gromadzenie i backupowanie firmowych danych, niezależnie od tego, z jakich aplikacji pochodzą
  • Zapewnienie wygodnego, „samoobsługowego” modelu dostępu do chronionych danych

Z analiz firmy Gartner wynika, że do 2017 r. na całym świecie pobranych i zainstalowanych będzie w sumie ponad 268 mld aplikacji. Ta ogromna popularność – również w środowiskach biznesowych – sprawi, że niezbędne stanie się opracowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych oraz zasad postępowania, które pozwolą na bezpieczne wykorzystywanie ich w firmach.

Autor prognozy: Steven Luong, Endpoint and Applications Expert, CommVault

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ