Bezpieczeństwo systemów informatycznych w 2012 wg. Trend Micro

0

Trend Micro opublikowało raport na temat bezpieczeństwa systemów informatycznych podsumowujący drugi kwartał 2012 r. Wynika z niego, że cyberprzestępcy coraz częściej atakują wybranych użytkowników indywidualnych i firmy różnej wielkości w celu kradzieży danych osobowych i finansowych.

Do takich ukierunkowanych zagrożeń można zaliczyć 142 miliony zablokowanych ataków na systemy małych firm, odnotowanych w drugim kwartale 2012 roku. Ataków było o 27% więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem. Coraz bardziej zaawansowane ataki wymierzone są w użytkowników indywidualnych, określane skrótem ATS (Automated Transfer Systems – systemy automatycznych przelewów). Duże organizacje też nie są bezpieczne. Kampania IXSHE pokazała, że cyberprzestępcy udoskonalili taktykę uzyskiwania dostępu do systemów wielkich międzynarodowych korporacji – włamują się oni do takich systemów w sposób niezauważalny.

Cyberprzestępcy nie ograniczają się do ataków ukierunkowanych. Nadal chętnie zapuszczają się na szerokie wody, organizując ataki na dużą skalę z wykorzystaniem nowych, coraz groźniejszych metod. Trojany blokujące komputery rzekomo w imieniu policji oraz zestawy eksploitów Blackhole wciąż atakują komputery stacjonarne, a na nowych platformach, takich jak Android, mamy do czynienia z eksplozją szkodliwych aplikacji na niespotykaną dotąd skalę. Media społecznościowe nie stanowią wyjątku. Cyberprzestępcy szczególnie upodobali sobie portal Pinterest, wykorzystując swoje wypróbowane sztuczki w tej nowej, bardzo modnej ostatnio społeczności. Niezależnie od form i metod ataków, cel jest zawsze ten sam: zdobycie danych osobowych i informacji finansowych.

Najważniejsze, wg. Trend Micro, tendencje w drugim kwartale 2012 r.:

  • Wykryto 25 000 szkodliwych aplikacji wymierzonych w system Android, co oznacza wzrost o 317% w porównaniu z liczbą przypadków odnalezionych w pierwszym kwartale bieżącego roku. Można to powiązać z faktem, że według danych Trend Micro zaledwie jedna piąta urządzeń z systemem operacyjnym Android ma zainstalowane aplikacje zabezpieczające.
  • Pojawiło się oprogramowanie szantażujące (ransomware), które wykrywa lokalizację geograficzną ofiary, blokuje jej system i próbuje zmusić ją do ujawnienia danych osobowych na rzekome żądanie lokalnej policji.
  • Przestępcy używają bardziej zaawansowanych narzędzi, takich jak systemy automatycznych przelewów, które umożliwiają im kradzież informacji bankowych w czasie, gdy użytkownik nie korzysta z internetu.
  • Ataki z wykorzystaniem sprawdzonych metod, takich jak zestaw eksploitów Blackhole, mają obecnie formy zorganizowane, co zapewnia wsparcie techniczne przestępcom, którzy chcą gromadzić dane finansowe użytkowników.
  • Szkodliwe oprogramowanie IXESHE zaatakowało głównie firmy w Azji Wschodniej, a liczba serwerów C&C (command and control) na Tajwanie dorównała już ich liczbie w Stanach Zjednoczonych.
  • Pinterest stał się najczęściej atakowaną platformą społecznościową. Pięć pierwszych miejsc na liście głównych wabików stosowanych przez cyberprzestępców we wszystkich sieciach społecznościowych zajmują następujące tematy: gra Diablo 3, aplikacja Instagram Android oraz gry Angry Birds Space, Olimpiada London 2012 i Tybet.
PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ