Bezpieczeństwo sieci WiFi w Polsce 2010/2011: Łódź

0

Firma Kaspersky Lab Polska przedstawiła kolejny raport z nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych w Polsce. Poprzednia seria objęła 8 miast i została przeprowadzona w okresie lipiec – listopad 2009 r. Piąte badanie trwającej drugiej serii zostało przeprowadzone w Łodzi.

W Łodzi przebadanych zostało ponad 1100 sieci bezprzewodowych. Wszystkie zostały znalezione podczas jazdy samochodem oraz spaceru. Badanie polegało na wyszukiwaniu dostępnych lokalnie sieci bezprzewodowych i analizowaniu metod ich ochrony (bez naruszania prywatności właścicieli sieci). Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane żadne zabezpieczenia. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane. Łączna długość trasy wyniosła 12 km.

W ogólnym rozrachunku Łódź nie wypadła na tle innych miast najgorzej, jednak nie można mówić o sukcesie w zakresie bezpieczeństwa. Nadal spora liczba użytkowników nie zważa na konsekwencje niezabezpieczania sieci bezprzewodowej, a może to prowadzić do licznych nadużyć. Po pierwsze każdy może do takiej sieci podłączyć się bez większych problemów, a co za tym idzie spowalniać ją na tyle, że przeglądanie stron stanie się nieefektywne i przysporzy więcej frustracji niż pożytku. Drugim – znacznie poważniejszym – problemem jest to, że nigdy nie wiemy, co pobiera lub wysyła ktoś, kto właśnie podłączył się do niezabezpieczonej sieci. Mogą to być treści chronione prawem autorskim lub w Polsce nielegalne. Ewentualne konsekwencje takich nielegalnych działań poniesie właściciel sieci.

Najlepszym i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym w Łodzi mechanizmem szyfrowania jest WPA oraz WPA2. Liczba sieci zabezpieczonych tymi protokołami nieznacznie wzrosła. Należy pamiętać, że jeżeli mamy na uwadze bezpieczeństwo naszych danych, to ten wybór będzie najodpowiedniejszy. Niestety o około 4% wzrosła także liczba sieci otwartych i automatycznie dostępnych dla wszystkich.

mziarek_wardriving_lodz_2010_02

Maciej Ziarek, analityk zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, podsumował badanie mówiąc, że od 2007 roku mechanizmy zabezpieczania łódzkich sieci praktycznie nie zmieniły się, a nawet kiedy z jednej strony wzrósł odsetek sieci najlepiej zabezpieczonych, to jednocześnie zwiększyła się ilość tych otwartych. Miasto to nie jest więc jest dobrym przykładem na to, w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo danych w sieciach bezprzewodowych.

Pełna wersja raportu jest dostępna na stronie Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ