Bezpieczeństwo IT – trendy, potrzeby i zagrożenia

0

Firma FORTINET przeprowadziła w II kwartale 2014 roku we współpracy z agencją PMR badanie obejmujące duże przedsiębiorstwa w Polsce (powyżej 250 pracowników). Raport pokazuje jak największe firmy w kraju podchodzą do kwestii związanych z bezpieczeństwem sieciowym i ochroną strategicznych danych.

Głównym wyzwaniem dla działów IT największych polskich firm jest mobilność i związane z nią ataki na urządzenia przenośne pracowników, zaś zagrożeniem numer 1 – złośliwe oprogramowanie. Najbardziej pożądane rozwiązania bezpieczeństwa to punktowe firewalle i wielofunkcyjne urządzenia zabezpieczające.

Mobilność nadal największym wyzwaniem

Z badania wynika, że największym wyzwaniem dla dużych przedsiębiorstw pod względem zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznej sieci jest mobilność. Odpowiedziało tak 43% respondentów. Kolejne 11% wskazało na związany z mobilnością trend BYOD.

Respondenci przyznają, że powszechne łączenie się z firmową siecią Wi-Fi za pośrednictwem prywatnych urządzeń pracowników (w modelu BYOD, jak i do celów prywatnych) stanowi dla nich prawdziwe wyzwanie i mocno utrudnia zabezpieczanie sieci. Ponad 1/3 badanych wskazała, że wyzwaniem jest dla nich także wirtualizacja (38%) i chmura (35%). Co ciekawe, jedynie dla 4% ankietowanych jest nim trend związany z przetwarzaniem dużych zbiorów danych, czyli Big Data.

Konflikt na wschodzie bez wpływu na bezpieczeństwo. Złośliwe oprogramowanie najgroźniejsze

Jedynie co 10 badany wskazał, że spodziewa się wzrostu liczby ataków hakerskich powiązanych z konfliktem na Ukrainie. Wszyscy badani jednocześnie wskazywali, że administrowana przez nich sieć jest dobrze zabezpieczona przed atakami z zewnątrz. Pytani o najbardziej niebezpieczne z obecnych zagrożeń, respondenci najczęściej wymieniali różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie (wirusy, robaki, malware [39%]), które dostają się do sieci firmowej głównie przez komputery szeregowych pracowników.

W większości przypadków są to drobne incydenty, które chociaż chwilowo obciążają sieć firmową, szybko są usuwane. Do największych zagrożeń dla sieci administratorzy zaliczają również ataki na serwery firmowe (34%) czy ataki DDoS (30%).

Wielofunkcyjne rozwiązania bezpieczeństwa coraz popularniejsze

Światowym trendem w dziedzinie bezpieczeństwa IT jest tworzenie urządzeń zawierających w sobie funkcje wielu pojedynczych modułów. Najbardziej popularne rozwiązania to UTM czy firewall nowej generacji, posiadające szereg funkcjonalności (firewall, IPS, IDS, web-filtering, DLP itd.). Z badania wynika, że ponad 80% respondentów widzi korzyść z używania takich rozwiązań, wskazując szereg plusów, m.in:
– zwiększenie bezpieczeństwa danych [35%];
– prostszą administrację [31%];
– niższy koszt utrzymania [11%].

Jeden z podstawowych wniosków płynących z badania zakłada, że firmy, bez względu na ich wielkość i branżę, doceniają wygodę, jaką daje wykorzystanie urządzeń wielofunkcyjnych.

Gdybym miał nadprogramowy budżet na bezpieczeństwo IT, wybrałbym…

W trakcie badania sprawdzono także, jakie rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa IT są najbardziej pożądane przez duże przedsiębiorstwa. Respondentom zadano pytanie jaki sprzęt IT security kupiliby, gdyby w teorii dysponowali nadprogramowym budżetem równym rocznym nakładom na bezpieczeństwo IT w ich firmie. 23% badanych odpowiedziało, że byłby to firewall, nie precyzując swojej odpowiedzi, natomiast łącznie 35% ankietowanych zainwestowałoby w rozwiązanie wielofunkcyjne z wbudowanym firewallem.

Inwestycje w obszar bezpieczeństwa IT przestały być zarezerwowane dla firm o najwyższej kulturze technologicznej. Dzisiaj są one standardem i koniecznością zapewniającą stabilne funkcjonowanie infrastruktury IT. Badanie pokazuje chęć osób odpowiedzialnych za zarządzanie działami IT do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa poprzez implementacje dodatkowych urządzeń szeroko nazwanych firewallami, szczególnie tych wielofunkcyjnych jak UTM czy NGFW. Obserwujemy, iż polskie firmy systematycznie podwyższają budżety przeznaczane na security, cały czas są jednak one niższe od porównywalnych firm z Europy Zachodniej. Można na tej podstawie wnioskować, że kolejne lata będą obfitować w realizacje projektów z zakresu bezpieczeństwa IT – podsumowuje Mariusz Rzepka, dyrektor FORTINET na Polskę, Białoruś i Ukrainę.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ