Backup maszyn wirtualnych – sposoby licencjonowania

0

Oprogramowanie do backupu stanowi ważną pozycję w wydatkach na środowisko wirtualne. Dlatego przy zakupie aplikacji warto zwrócić uwagę na sposób jego licencjonowania.

Komercyjne systemy do backupu posiadają licencję, określającą warunki na jakich użytkownik jest uprawniony do korzystania z programu. Pozwala na dokonywanie aktualizacji, pobieranie łatek bezpieczeństwa czy wsparcie techniczne itp. Jeszcze do niedawna zasady licencjonowania były klarowane, ale wraz z rozwojem wirtualizacji oraz pojawieniem się nowych rodzajów aplikacji sprawy nieco się skomplikowały. Jak zatem poruszać się w gąszczu przeróżnych licencji?

Licencja na gniazda zapewnia dużą uniwersalność, kiedy zasoby procesora są wykorzystywane podczas różnych zwirtualizowanych obciążeń bez zmiany kosztów. Z kolei licencja na serwer (nie uwzględnia ilości gniazd oraz rdzeni) sprawdza się w systemach bare metal czy na poziomie hosta. Istnieją też tzw. licencje na aplikację, które są najlepiej zdają egzamin przy specyficznym oprogramowaniu SQL Server czy Exchange. Licencje związane z kopią na dyski mogą też być rozliczane per terabajt danych. To tylko niektóre możliwości, dostawcy oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych oferują różne opcje. Nabywcy powinni twardo negocjować warunki , poszukiwać optymalnych rozwiązań. Warto też czytać warunki licencji, często pisane drobnym druczkiem.

Tworzenie kopii zapasowych w centrum danych, gdzie występują różne systemy operacyjne i hypervisory, staje się wyzwaniem ze względu na współzależności występujące pomiędzy różnymi elementami. Zmiana systemu operacyjnego, hypervisora czy wersji oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych może przynieść niezamierzone konsekwencje dla całego procesu backupu. Toteż należy budować system w taki sposób, aby działał poprawnie w istniejącym środowisku i był gotowy na nieprzewidywalne zmiany.
Veeam - Merytoryczny Partner Bloga
Powrót do Bloga

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ