Utrata danych coraz częstsza

0

EMC przedstawiło wyniki badań Global Data Protection Index 2016, które dotyczyły tworzenia kopii zapasowych danych w przedsiębiorstwach. Badania pokazały, że przedsiębiorstwa nie zdają sobie sprawy, jak trudne jest obecnie skuteczne zabezpieczenie danych, przez co narażają się na poważne straty finansowe.

Zebrane dane pokazały, że udało się ograniczyć cztery największe tradycyjne zagrożenia dla przechowywania danych , ale firmy nadal są nieprzygotowane na nowe, coraz bardziej niebezpieczne zagrożenia. W porównaniu z wynikami badań EMC Global Data Protection Index 2014 liczba przedsiębiorstw, które w ciągu ostatniego roku doświadczyły utraty danych lub przestojów w pracy systemu, wzrosła o 13%. Każdy taki incydent kosztował średnio 914 tys. dolarów.

Na podstawie wyników badań EMC Global Data Protection Index 2016 można wyróżnić trzy główne problemy dotyczące nowoczesnej ochrony danych:

1) Zagrożenia danych zabezpieczających
Prawie jedna czwarta (23%) ankietowanych firm doświadczyła utraty danych lub nieplanowanych przerw w pracy systemu z powodu zewnętrznego naruszenia bezpieczeństwa. Po uwzględnieniu incydentów wewnętrznych wskaźnik ten wzrósł do ponad jednej trzeciej (36%). Coraz więcej przedsiębiorstw musi się liczyć z zagrożeniem nie tylko danych podstawowych, ale również kopii zapasowych i danych zabezpieczających. Niezależnie od tego, czy chodzi o cyberprzestępców żądających pieniędzy za uwolnienie danych zaszyfrowanych przez ransomware, czy o inne zagrożenia kopii zapasowych i danych zabezpieczających, firmy potrzebują rozwiązań, które uniemożliwią uszkodzenie „danych ostatniej szansy”.

2) Zagrożenia danych w chmurze
Ponad 80% respondentów stwierdziło, że w ciągu najbliższych dwóch lat będzie używać przynajmniej niektórych spośród ośmiu głównych aplikacji dla firm oferowanych w chmurze publicznej. Tymczasem odsetek ankietowanych, którzy chronią przed uszkodzeniem i usunięciem dane przechowywane w chmurze nie osiąga nawet 50%. Ponad połowa respondentów używa już poczty elektronicznej w chmurze publicznej. Jak dotąd badane firmy przeniosły do takich chmur średnio 30% swoich środowisk informatycznych.

3) Coraz większe wymagania w zakresie bezpieczeństwa
Na pytanie, czy w przypadku utraty danych lub nieoczekiwanego przestoju systemów byliby w stanie w pełni odtworzyć swoje zasoby, ponad 70% respondentów odpowiedziało, że nie ma co do tego pewności. Podobnie jest w przypadku centrów przetwarzania danych: 73% respondentów nie ma pewności, czy ich rozwiązania mogą sprostać wymaganiom wydajniejszych i wyposażonych w nowe funkcje systemów pamięci masowych flash.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ