Śmierć, podatki i … przyrost danych

0

Kiedy półtora roku temu rozpoczynaliśmy edycję bloga „Dane zawsze do usług”, porównywałem dane do ropy naftowej (http://itfocus.pl/blog/dane-zawsze-do-uslug). Czy ta analogia ma nadal rację bytu, zwłaszcza, że ceny ropy naftowej lecą na łeb na szyję? Czy wartość danych również spada? Krzysztof Rachwalski z Veeam zwraca uwagę na fakt, iż istnieje jedna zasadnicza różnica pomiędzy ropą naftową i danymi. Ta pierwsza jest kopaliną, która kiedyś się wyczerpie w przeciwieństwie do danych, przyrastających w szaleńczym tempie. Ile ich będzie za pięć czy dziesięć lat? To wielka zagadka, a przewidywania analityków próbujących znaleźć odpowiedź, bardziej przypominają wróżby niż realistyczne prognozy. Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że w życiu pewne są śmierć i podatki. W XXI wieku pewnikiem jest również przyrost danych.

Jednak wciąż istnieją pewne analogie pomiędzy danymi a ropą naftową. Surowe dane to nic innego jak ciągi znaków, z których niewiele można wyczytać. Adam Wilson, CEO firmy Trifacta, twierdzi, iż obróbka surowych danych pochłania 80 procent czasu związanego z ich analizą. To stanowczo za dużo. Równie mozolna jest przeróbka ropy naftowej, aczkolwiek o tym nie będziemy pisać.

Nie wiem, jak szybko rozwijać się będą technologię ułatwiające i przyspieszające destylację ropy. Natomiast nie mam wątpliwości, że przetwarzanie i ochrona danych będą z dnia na dzień coraz łatwiejsza. Czy to pusta marketingowa formułka? Niekoniecznie. W świecie nowych technologii następują ogromne przetasowania, niektórzy mówią nawet o tektonicznych ruchach. Dell za chwilę połknie EMC, HP postanowiło się podzielić, nie wiadomo w jakim kierunku zmierza NetApp, nieczytelna jest strategia IBM.

Jakby tego było mało, do gry włączają się nowi gracze – Cohesity, Nimble Storage, Cloudera, Hortonworks czy Pure Storage. Ostra konkurencja prowadzi nie tylko do spadku cen, ale również innowacji. To dobre wiadomości dla klientów, ponieważ otrzymają jeszcze lepsze, a zarazem tańsze narzędzia do ochrony, analizy, przetwarzania i przechowywania danych. Ale czy klienci zechcą skorzystać z nowinek? Wiele zależy od aktywności samych dostawców i … liczby wycieków, włamań, awarii. Im więcej tego typu incydentów, tym lepiej dla Veeam, Della, HP, i innych producentów ze świata IT. Gorzkie, ale prawdziwe.

box_itfocus_700x100px_bzd_wpis

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ