Nieplanowane przestoje coraz droższe

0

Zachowanie ciągłości biznesowej staje się jednym z priorytetów każdej nowoczesnej firmy. Właściciele firm, którzy tego nie zrozumieją, wcześniej czy później zapłacą za niefrasobliwość.

Pracownicy, klienci oraz partnerzy oczekują stałego dostępu do informacji oraz aplikacji, z każdego miejsca i o każdej porze. Ale teoria rozmija się z praktyką. Firmy często nie potrafią sprostać wymaganiom i od czasu do czasu zdarzają im się różnego rodzaju wpadki. Ich konsekwencje bywają bardzo różne, wszystko zależy od wielkości organizacji, jej profilu czy modelu sprzedaży. Veeam Software podjął się niełatwego zadania, próbując oszacować koszy nieplanowanych przestojów. Duże przedsiębiorstwa, działające w Polsce, notują w ciągu roku przeciętnie 21 tego typu awarii, czyli o 6 więcej od średniej globalnej.

Straty liczone w milionach dolarów

Klient płaci i wymaga dostępności. W związku z tym właściciele firm nie mają dużego wyboru i muszą wysupłać środki finansowe na modernizację centrum danych. Innowacje z jednej strony pozwolą na szybsze odzyskiwane danych, zaś z drugiej strony, ograniczą do minimum ryzyko utraty danych. Odwlekanie inwestycji to igranie z ogniem, a ryzyko „pożaru” rośnie wraz z ilością obsługiwanych aplikacji krytycznych. Co gorsza, z roku na rok straty związane z nieplanowanymi przestojami stają się coraz większe. Według danych Veeam Software w 2015 roku średni roczny koszt przestojów w badanych przedsiębiorstwach sięgnął 16 mln USD, czyli o 6 mln więcej niż rok wcześniej. Najwyższą maksymalną wartość średnich rocznych strat spowodowanych przestojami podaję decydenci IT z RPA: wynosi ona 34 mln USD. Na drugim miejscu plasują się Niemcy 30,8 mln USD, a trzecim Japonia 28,2 mln USD. Na przeciwległym biegunie znajduje się Szwajcaria z maksymalnymi stratami wynoszącymi 1,1 mld USD. Polska znalazła się w środku stawki z wynikiem 14,1 mln USD. Badania Veeam Software pokazują jeszcze inną niepokojącą tendencję. Według specjalistów IT średni czas trwania nieplanowanych przestojów aplikacji krytycznych wydłużył się z 1,4 godz. do 1,9 godz., a w przypadku pozostałych aplikacji — z 4 godz. do 5,8 godz.

Nie tylko pieniądze

Nie wszystko da się łatwo przeliczyć na dolary. Awarie infrastruktury IT przyczyniają się do utraty zaufania wśród klientów. Tak sądzi aż 68% uczestników badania Veeam Software. Niewiele mniej – bo 62% twierdzi, że nieplanowane przestoje prowadzą do utraty wizerunku przedsiębiorstwa. Nie brakuje również opinii, że odbijają się również na morale pracowników. Połowa respondentów uważa, że niespodziewane przerwy podważają wiarygodność organizacji w oczach personelu.

Bez ciągłości ani rusz

W nowoczesnej gospodarce coraz trudniej się poruszać bez innowacyjnych systemów IT. Przedsiębiorstwa, które chcą konkurować, przyciągać utalentowanych pracowników, muszą iść z duchem czasu. Stare wysłużone ciężarówki nie dorównają szybkim i zwrotnym bolidom, tym bardziej, że klienci oczekują zawrotnych prędkości.

box_itfocus_700x100px_bzd_wpis

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ