Kabel światłowodowy

  0

  Włókno szklane, które przewodzi impulsy światła podczerwonego. Jest to najnowocześniejsze medium stosowane w sieciach LAN, używane do łączenia kondygnacji i budynków z głównym punktem sieci lokalnej. Kable z włókien szklanych są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne, więc mogą być układane w pobliżu instalacji elektrycznych bez negatywnego wpływu na jakość i szybkość transmisji.

  W zależności od sposobu transmisji światłowody dzieli się jednomodowe i wielomodowe. W światłowodach jednomodowych sygnał wytworzony przez laser półprzewodnikowy ulega tylko niewielkim zniekształceniom. Fala świetlna rozchodzi się prawie równolegle do osi światłowodu i dociera do końca włókna w jednym modzie – tzw. modzie podstawowym. Sygnał może być transmitowany bez wzmacniania na odległość do 100 km.

  W światłowodach wielodomowych (ang. Multi Mode Fiber, MMF) następuje rozdzielenie fali wejściowej na wiele promieni o takiej samej długości fali, lecz propagowanych po innych drogach. W światłowodach wielodomowych występuje zjawisko zniekształcenia impulsu wyjściowego powodujące ograniczenie maksymalnej szybkości transmisji i odległości, na jaką impuls może być transmitowany.

  PODZIEL SIĘ

  BRAK KOMENTARZY

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ