7 sposobów na skuteczną ochronę danych w środowisku wirtualnym

0

Wirtualizacja otwiera nowe możliwości przed wieloma firmami. Ale to także poważne wyzwania, takie jak chociażby ochrona danych znajdujących się na wirtualnych serwerach. Jak uniknąć problemów?

Nie ma idealnej recepty na stworzenie bezpieczeństwa w środowisku wirtualnym, niemniej podczas jego projektowania warto wziąć pod uwagę kilka elementów.

1. Elastyczność i otwartość systemów. Podczas wyboru rozwiązań służących do tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania danych w środowiskach wirtualnych nie trzeba ograniczać się do oferty jednego producenta. Wiele firm używa kilku platform wirtualizacyjnych, preferując środowiska heterogeniczne. I nie ma w tym nic złego, podobnie jak w budowie rozwiązań opartych na produktach jednego vendora. Najważniejsze, żeby sięgać po rozwiązania elastyczne, łatwo integrujące się z innymi produktami. Kluczem jest rozwiązanie dające możliwości wyboru, nie zamykające drogi na przyszłość.

2. Wykorzystanie nowych technologii. Świat IT szybko mknie po przodu, a rozwiązania do backupu nie stanowią wyjątku. Innowacje pozwalają na odzyskiwanie danych z dużo większą prędkością i częstotliwością aniżeli tradycyjne rozwiązania, w niektórych przypadkach nawet 100 razy szybciej. To sprawia, że maszyny wirtualne spoczywające na serwerze zawsze posiadają aktualne kopie zapasowe, dostępne w każdej chwili.

3. Odzyskiwanie danych w każdym miejscu i dowolnych czasie. W dzisiejszych czasach istnieje potrzeba odzyskiwania danych z większą często szybkością i częstotliwością aniżeli kilka lat temu. W sytuacji kiedy system ulegnie awarii, trzeba być gotowym na szybkie przywrócenie zasobów w dowolnej kombinacji na dostępnych platformach, niezależnie od tego czy korzystamy z repliki maszyny wirtualnej bądź jest ona uruchamiana bezpośrednio z kopii zapasowej.

4. Czas przestojów bliski zeru. W przeszłości organizacje miały co najmniej kilka godzin na rozwiązanie problemów. Dziś trzeba być gotowym do pracy już po kilku minutach, a na dodatek bez sięgania pod drogie rozwiązania, takie jak systemy redundantne czy replikacja SAN.

5. Łatwa migracja. Rozwiązania spełniające wymagania związane z szybką i łatwą migracją pozwalają na zwiększenie wydajności i efektywności zasobów. Zmniejszają też ryzyko utraty przenoszonych danych.

6.Ograniczenie do minimum złożoności systemu.Warto pomyśleć o zaletach korzystania z tych samych rozwiązań i polityki tworzenia kopii zapasowych dla wszystkich systemów fizycznych i wirtualnych. Podejście to ułatwi zarządzanie danymi oraz zmniejszy ryzyko ich utraty.

7. Wybór przyszłościowych rozwiązań. Podczas wyboru systemu należy pomyśleć o jego funkcjonalnościach, możliwościach rozbudowy pod kątem zastosowania w przyszłości.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ