Nowoczesne technologie komórkowe – LTE w nowym laboratorium AGH i Nokii w Krakowie

0

Przedstawiciele Nokii Networks oraz Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zainaugurowali działalność nowego laboratorium dydaktycznego dla studentów Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Laboratorium to powstało w ramach współpracy AGH z krakowskim Centrum R&D Nokii.

W laboratorium zostanie uruchomiona w pełni funkcjonalna sieć komórkowa najnowszej generacji w standardzie LTE, umożliwiająca studentom nabycie unikatowych kompetencji inżynierskich. Jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona na polskich uczelniach.

Nowoczesne laboratorium powstało dzięki umowie zawartej pomiędzy AGH i krakowskim oddziałem Nokia Networks. Składa się ono z pięciu stacji bazowych LTE – tzw. „Small cells”. Trzy z nich to małe stacje przeznaczone do użytku wewnętrznego – zbliżone rozmiarami do routera Wi-Fi. Pozostałe dwie to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo w skład laboratorium wchodzą smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux i symulatorem sieci operatora.
Pomimo niewielkiej mocy – urządzenia te mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do montażu zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych. Ich podstawowym zadaniem jest zwiększenie obszaru pokrycia oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie i korzystać mobilnego Internetu.

„Dziś, gdy użytkownicy chcą mieć zapewniony dostęp do sieci, aby dzielić się swoimi wrażeniami za pomocą mediów społecznościowych, w sukurs operatorom przychodzi nasza technologia małych stacji bazowych „Small cells” – niewielkich urządzeń o wielkich możliwościach. Pozwalają one zapewnić wysokiej jakości dostęp do mobilnego Internetu np. LTE podczas różnych imprez masowych, wydarzeń sportowych, czy tam gdzie występują problemy ze stabilnym połączeniem – wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz” – mówi Krzysztof Persona, dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Nokii w Krakowie.

Dostarczenie unikatowego sprzętu nie będzie jedynym wkładem firmy Nokia w rozwój kompetencji studentów AGH:

„Otwarcie laboratorium na Akademii Górniczo-Hutniczej to kolejny etap w rozwoju współpracy krakowskiego oddziału Nokii z wyższymi uczelniami regionu. Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu „Nowoczesne technologie komórkowe – LTE” – mówi Krzysztof Persona. „Studenci będą mogli poznać zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez Nokię sprzętu.”

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ