Huawei Cloud Congress 2016 – ewolucja chmury

0

Zorganizowane w Pradze wydarzenie było okazją do przedstawienia strategii tworzenia ekosystemu wokół rozwiązań do budowy chmur i Big Data. W jego trakcie zaprezentowana została także nowa wersja systemu FusionSphere 6.0, 32-procesorowy serwer KunLun oraz nowa generacja macierzy OceanStor.

Przedstawiciele Huawei są przekonani, że cloud computing to ważna okazja dla sektora IT, aby odmienić tę branże. Chmura umożliwia bowiem, m.in. przeprowadzenie digitalizacji przedsiębiorstw. Rosnące zainteresowanie cloud computingiem jest podstawowym czynnikiem decydującym o tym, w jaki sposób Huawei inwestuje w IT. Producent, aby wyróżnić się na tle konkurencji, buduje swoją platformę chmurową Fusion Cloud na trzech następujących filarach: otwartości, integracji i chmurze hybrydowej. Otwartość oznacza wykorzystanie oprogramowania open source (m.in. OpenStack czy Docker), które staje się podstawą do tworzenia komercyjnych produktów. Klientom daje to większy wybór, ogranicza przywiązanie do jednego producent i umożliwia lepsze wykorzystanie potencjału chmury. Huawei wspiera społeczność open source i rozwój największych projektów (oprócz dwóch wymienionych, również Hadoop oraz Spark). Efektem jest, m.in. poprawa bezpieczeństwa i niezawodności technologii open source. Huawei rozwija współpracę z szeregiem klientów i innych producentów, wliczając w to Vodafone, SAP, Accenture, Deutsche Telekom czy Intela.

Kolejnym filarem jest integracja, niezbędna, ponieważ potrzeba wiele komponentów, żeby zbudować konkurencyjne rozwiązanie chmurowe. Huawei stawia na innowacje sprzętowe, ewolucję modelu chmury, wykorzystanie tzw. data lake, oraz uwzględnienie czynników biznesowych (przede wszystkim szybszy rozwój i dostarczanie aplikacji). Według producenta chmura wkracza w trzeci etap ewolucji. Powstanie Cloud 1.0 umożliwiła wirtualizacja. Cloud 2.0 to czas rozwiązań typu Software Defined. Z kolei Cloud 3.0 to aplikacje od podstaw tworzone z myślą o działaniu w chmurze oraz środowiska PaaS (Platform as a Service). Trzeci filar to rozwijanie oferty tak, aby ułatwić klientom tworzenie i korzystanie z chmurowych środowisk hybrydowych. Użytkownik powinien móc w takim sam sposób korzystać z aplikacji, niezależnie czy działają one lokalnie czy w chmurze publicznej.

Nowości produktowe
Podczas konferencji Huawei przedstawił kilka interesujących nowości produktowych oraz swoją wizję, w jakim kierunku chce rozwijać ofertę sprzętową. Obecnie aplikacje w większości działają na sprzęcie o ogólnym przeznaczeniu. Przedstawiciele producenta uważają, że zmieniające się realia wymagają optymalizacji sprzętu pod kątem aplikacji i tworzenia specjalistycznych rozwiązań. Przykładem jest linia serwerów KunLun, charakteryzujących się dużą mocą obliczeniową i możliwościami skalowania. Na HCC 2016 premierę miał pierwszy na świecie 32-procesorowy serwer w architekturze x86, który rozszerzył tę linię produktową. Jest to maszyna przeznaczona do obsługi krytycznych aplikacji. Jedną z zalet jej stosowania jest obniżenie kosztów obsługi tego typu aplikacji (obecnie aplikacje krytyczne to 10% wszystkich aplikacji, ale koszty ich wdrożeń stanowią aż 60% całości wydatków). Najnowszy serwer jest przeznaczony do zastosowań bazodanowych, rozwiązań In-memory (jeden węzeł można wyposażyć w 24 TB pamięci), HPC oraz budowy środowisk wirtualnych. Pokazano nową generację macierzy OceanStor 18000 V3, przeznaczoną do obsługi krytycznych aplikacji. W teście SPC-1 (Storage Performance Council) urządzenie to uzyskało wynik 3 mln IOPS, znacznie wyprzedzając konkurencję.

Podczas konferencji Huawei zaprezentował również chmurowy, otwarty system operacyjny FusionSphere 6.0. Jego zadaniem jest ułatwienie wdrażania serwerów wirtualnych, chmur prywatnych, publicznych i hybrydowych, wirtualnych desktopów oraz wirtualizacja funkcji sieciowych (NFV). Opracowany z wykorzystaniem platformy OpenStack, FusionSphere 6.0 umożliwia centralne zarządzanie infrastrukturą: fizycznymi serwerami oraz hypervisorami różnych producentów.

PODZIEL SIĘ

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ